Ana sayfa Futbol Hakemler Neden Sakatlanıyor ?

Hakemler Neden Sakatlanıyor ?

626
1
PAYLAŞ

 Medyada futbolcuların sakatlıkları büyük yankı uyandırırken hakem sakatlıkları pek fazla yer almıyordu. Fakat  Sportoto Süperlig’in 8. haftasında sakatlıklardan dolayı hakemlerin değişmesi akıllara pek çok soru işareti getirdi. 

Futbolun temas gerektiren bölümleri hariç tüm atletik özelliklerini içeren futbol hakemliğinin yüksek efor ve dayanıklık gerektirdiği tartışmasız bir konu. Müsabakalar esnasında ölçülen hakem koşu mesafeleri bunu destekler nitelikte.

Son hafta yaşanan sakatlıklar müsabakaya verilen hakemlerin değişmesine kadar geldi. Buda bir çok soru işaretini akıllara getirdi!!
Hakemler yanlış antrenman tekniklerimi uyguluyor ??
TFF tarafından açıklanan hakem değişimlerinde, hakemlerin adele sakatlıkları olduğu açıklandı. Bu sakatlıkların sebepleri düşünüldüğünde aşırı yüklenme, yanlış zamanda yanlış program veya rejenerasyon ve koruyucu antrenmanların eksikliği olabiliceği düşünülüyor.

Diğer bir soru ise  Hakemler kendilerine bakmıyor mu ?
Futbolcuların yaşadıkları adele sakatlıklarda gazetelerde ve spor programlarında ilk geçen sözler ‘kendine bakmıyor’ gibi futbolcunun gerekli özveriyi göstermediği yönünde. Yüksek efor ve fiziksel performans seviyesinde müsabakaları yöneten hakemler içinde bunları söylenebilmesi  yeni tartışmaları beraberinde getiriyor .

Sporun her branşında ve safhasında olabiliceği gibi, yüksek atletik performans gerektiren hakemlikte de sakatlık görülme oranı azımsanacak cinsten değil. Amatör ve profesyonel hakemlerin bu konuda bilinçli olması;  deyim yerindeyse ‘ kendilerine bakması ‘ ve vücutlarına yatırım yapmaları gerektiğini bilmesi gerekiyor .

Hatırlayacağınız üzere sitemizden hakem değişikliklerini şu şekilde duyurmuştuk :

[quote]

TFF resmi sitesinden yapılan açıklama ile Beşiktaş-Antalyaspor maçı ile Atiker Konyaspor-Fenerbahçe maçlarında yardımcı hakem değişikliğinin olduğu duyuruldu.

Beşiktaş A.Ş – Antalyaspor A.Ş

Spor Toto Süper Lig Turgay Şeren Sezonu 8.Haftası’nda 23.10.2016 günü saat 19.00’da oynanacak olan  Beşiktaş A.Ş. – Antalyaspor A.Ş. karşılaşmasının yardımcı hakemi değiştirildi.

Vodafone Arena  Stadı’nda oynanacak olan maçın yardımcı hakemi Mehmet Metin’in idmanda adele sakatlığı geçirmesi nedeniyle Merkez Hakem Kurulu, karşılaşmaya yardımcı hakem olarak FIFA Yardımcı Hakemi Tarık Ongun’u atadı.

Atiker Konyaspor – Fenerbahçe A.Ş

Spor Toto Süper Lig Turgay Şeren Sezonu 8. haftasında 24.10.2016 günü saat 20.00’de oynanacak olan Atiker Konyaspor – Fenerbahçe A.Ş. karşılaşmasının yardımcı hakemi değiştirildi.

Konya Büyükşehir Belediye Stadı’nda oynanacak olan müsabakanın yardımcı hakemi Ekrem Kan’ın kasığındaki sakatlık nedeniyle Merkez Hakem Kurulu, karşılaşmaya yardımcı hakem olarak FIFA Yardımcı Hakemi M. Cem Satman’ı atadı.

[/quote]

 

 

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Spam Protection by WP-SpamFree