TFF DEN AÇIKLAMA

tff03

TFF’den Açıklama

 

Merkez Hakem Kurulu bünyesinde görev alan hakem gözlemcilerinin hakem değerlendirmeleri ve hakemlerimize verilen puanlar kamuoyunda tartışma konusu olmaktadır. Öncelikle UEFA Hakem Konvansiyonu’na üye Merkez Hakem Kurulu’nun tüm faaliyetlerini UEFA’nın oluşturduğu sistem çerçevesinde yürüttüğünü ve UEFA’da yapılan tüm uygulamaların ülkemizde de birebir olarak hayata geçirildiğini belirtmek isteriz.

Bir hakem gözlemcisinin izlediği hakem ile ilgili yaptığı değerlendirme Merkez Hakem Kurulu içerisinde gözden geçirilmekte, tüm müsabakalar tekrar izlenerek değerlendirmenin objektifliği garanti altına alınmaktadır. UEFA Hakem Konvansiyonu’na üye olduğumuz günden bu yana olduğu gibi eğer bir hakemin değerlendirmesinde bir yanlışlık yapıldıysa Merkez Hakem Kurulu ilgili maçın gözlemcisinden tekrar değerlendirme istemektedir. Ayrıca nasıl hata yapan hakemler konusunda bir yaptırım mekanizması varsa, gözlemciler konusunda benzer yaptırımlar hayata geçirilmektedir.

Türkiye Futbol Federasyonu olarak gözlemcilerin hakemlere verdiği notun bir hakemin değerlendirmesinde tek kriter olmadığını ve Merkez Hakem Kurulu’nun iç denetiminin de bir hakemin performans değerlendirmesinde büyük öneme sahip olduğunu bir kez daha belirtmek isteriz. Sezon boyunca yapılan tüm değerlendirmelerin her sezon olduğu gibi yeni sezonda da hakem ve gözlemci klasmanları belirlenmesinde ana etken olacağını vurgular, tüm yöneticilerimiz ve hakem yorumcularından bu önemli hususu göz önüne almalarını rica ederiz.

[quote]KAYNAK : TFF.ORG[/quote]

Üst Klasman Hakem ve Üst Klasman Yardımcı Hakem Semineri Başladı

ed92a0869794476ca0b3bf06a7886ad6_m

Merkez Hakem Kurulu Hakem Gelişim Programları çerçevesince gerçekleştirilen Üst Klasman Hakem ve Üst Klasman Yardımcı Hakem Semineri, Riva’daki Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri’nde başladı.

Üst Klasman hakemlerin ve Üst Klasman Yardımcı Hakemlerin katıldığı seminerde; MHK Başkanı Kuddusi Müftüoğlu ve MHK Üyeleri, UEFA Yardımcı Hakem Eğitimcisi Giovanni Stevanato, Eğitim Direktörü, Eğitimciler ve Hakem İşleri Müdürü’nün katkılarıyla hazırlanan Spor Toto Süper Lig ve PTT 1. Lig son 4 haftanın detaylı analizinin yapıldığı program uygulandı.

Seminerin ilk günü MHK Başkanı Kuddusi Müftüoğlu’nun işbirliği talimatları ve mesajları ile tamamlandı.

Seminerin ikinci gününde Üst Klasman Hakemlere YO-YO Testi ve Yardımcı Hakemlere yeni atletik test (ARIET test) uygulanacak. Üst Klasman Hakem ve Yardımcı Hakem Semineri MHK Başkanı Kuddusi Müftüoğlu’nun Hakem ve Yardımcı Hakemlerle ayrı ayrı yapacağı seansların ardından sona erecek.

Merkez Hakem Kurulu Milli Takımlar maç arasını eğitim açısından verimli değerlendirmek adına, Üst Klasman Hakem ve Yardımcı Hakem Semineri dışında, 20 Kasım Cuma günü İlave Yardımcı Hakem Semineri düzenleyecek.

TFF

Hakemlerimize UEFA dan Görev

uefa-735x400

[quote]Halis Özkahya, Lech Poznan-Fiorentina maçını yönetecek[/quote]

FIFA kokartlı hakemlerimizden Halis Özkahya, Polonya’nın Lech Poznan ile İtalya’nın Fiorentina takımları arasında 5 Kasım 2015 Perşembe günü oynanacak UEFA Avrupa Ligi I Grubu maçını yönetecek.has

Polonya’nın Poznan kentindeki  Poznan Municipal Stadyumu’nda TSİ 23.05’te başlayacak karşılaşmada Özkahya’nın yardımcılıklarını Cem Satman ve Ekrem Kan yapacak. Bahattin Duran’ın 4. hakem olacağı müsabakada, Tolga Özkalfa ve Ali Palabıyık da ilave yardımcı hakemlik görevlerini üstlenecek.

 

 

[quote]Hüseyin Göçek, Marsilya-Braga maçını yönetecek[/quote]

FIFA kokartlı hakemlerimizden Hüseyin Göçek, Fransa’nın Marsilya ile Portekiz’in Braga takımları arasında 5 Kasım 2015 Perşembe günü oynanacak UEFA Avrupa Ligi F Grubu maçını yönetecek.

hus

Fransa’nın Marsilya kentindeki Velodrome Stadyumu’nda TSİ 21.00’de başlayacak karşılaşmada Göçek’in yardımcılıklarını Mustafa Emre Eyisoy ve Orkun Aktaş yapacak. Serkan Ok’un 4. hakem olacağı müsabakada, Mete Kalkavan ve Deniz Ateş Bitnel de ilave yardımcı hakemlik görevlerini üstlenecek.

 

TRABZONSPOR’ A ŞOK CEZA !

tff02
Trabzonspor-Gaziantepspor maçı sonrası Yöneticilerin Hakemlere yapılan rehin alma ve hakem soyunma odası koridorlarındaki sportmenliğe aykırı hareketi ve hakaretleri nedeniyle PFDK Yüklü miktarda Hak Mahrumiyeti ve Para cezasına gitti.
Aynı müsabakada çıkan rehin alma olaylarından dolayı TRABZONSPOR A.Ş. Kulübü Başkanı İBRAHİM ETHEM HACIOSMANOĞLU‘nun Hapis cezası bile alması söz konusu gündemde.
PFDK Kararları ve TRABZON SPORUN Aldığı Toplam Maddi Hasar ve Hak Mahrumiyeti Cezası Şu Şekilde ;

UEFA’dan Barış Şimşek’e görev

bars

FIFA Kokartlı hakemimiz Barış Şimşek, Almanya’nın Borussia Monchengladbach ile İtalya’nın Juventus genç takımları arasında oynanacak UEFA Gençler Ligi D Grubu maçında görev alacak.

Almanya’nın Monchengladbach kenti Fohlenplatz Stadı’nda 3 Kasım tarihinde oynanacak ve yerel saat ile 13.30’da başlayacak karşılaşmada Şimşek’in yardımcılıklarını Bahtiyar Birinci ve Kerem Ersoy yapacak.

[quote]TFF[/quote]

 

Ekibe başarılar dileriz Hakem şansları bol olsun.

HAKEMLER EYLEM YAPACAK!

cagataysahan_trabzon_cikis_28102015

Türkiye Faal Futbol Hakemleri ve Gözlemcileri Derneği, Trabzonspor-Gaziantepspor maçının hakemlerinin statta 4 saat rehin tutulmasına çok sert tepki gösterdi. Dernek başkanı Abdurrahman Arıcı, “Hakemlerin stada hapsolması kabul edilemez. Protesto eylemi yapacağız” dedi.

Trabzonspor-Gaziantepspocagataysahan_trabzon_cikis_28102015r maçının hakemi Çağatay Şahan ve yardımcılarının karşılaşmadan sonra ev sahibi kulübün yöneticileri tarafından 4 saat boyunca Avni Aker Stadı’nda tutulmaları hakemleri isyan ettirdi.

Trabzon’daki olayın ardından, Türkiye Faal Futbol Hakemleri ve Gözlemcileri Derneği (TFFHGD) Başkanı Abdurrahman Arıcı ile Çağatay Şahan ve dernek yöneticileri arasında yoğun bir telefon trafiği yaşandı.

Haberin devamı için Forumumuza TIKLAYINIZ

( Üye olup Forumumuzda Cevap , yorum yazabilir ve konu açabilirsiniz)

TFF’den Açıklama

tff03

TFF’ den Açıklama

Dün akşam Trabzon Hüseyin Avni Aker Stadı’nda oynanan tff02Trabzonspor A.Ş.-Gaziantepspor müsabakasının ardından maçın hakemleri ve diğer federasyon yetkilileri stadyumda zorla alıkonulmuş, çıkışlarına uzun süre izin verilmemiştir. Hiç bir hakem hatasının mazur gösteremeyeceği bu hukuksuzluk tüm futbol kamuoyunu derinden rahatsız etmiştir. Başta sağduyulu Trabzonspor camiası olmak üzere hiç bir futbolseverin kabul etmesi  mümkün olmayan bu olayın sorumluları, müsabakanın hakem, temsilci ve gözlemci raporlarının federasyonumuza ulaşmasının ardından belirlenerek Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu’na sevk edileceklerdir. İlgili kişiler hakkında sportif yargılamanın yanı sıra 6222 sayılı Kanun çerçevesinde işlem yapılması için gerekli tüm girişimlerde bulunulacaktır.
[quote]Türkiye Futbol Federasyonu[/quote]